★★★★★ 4.3 95 reviews
Price when purchased online
Free shipping Free 30-day returns
Sold and shipped by www.ipv.de
Price when purchased online
How do you want your item?
You get 30 days free! Choose a plan at checkout.
Shipping
Arrives May 16
Free
Pickup
Check nearby
Delivery
Not available
Sold and shipped by www.ipv.de
Free 30-day returns Details
Product details
Category
  • Durable Stainless Steel Slim Design With a durable and easy-to-clean stainless steel body, this 30-inch deal sizes range hood fits your cabinet perfectly and saves space. Great for condos and apartments. Product Dimensions: 30" (W) x 18" (L) x 5.6" (H).
  • Whats in the Box This Range Hood package includes 1* 30 inch Range Hood, 1*Aluminum Filter, 1*Aluminum & Activated Carbon Composite Filter, 1*E26 Lamp Holder, 1*Screw Pack, 1*Long baffle, 1*Exhaust Pipe Connector.
UPC 810040944420
Color Stainless Steel
Noise 71 Decibels
Voltage 120 Volts
Wattage 70 watts
Item Form Slim
Brand Name COMFEE'
Unit Count 1.0 Count
Filter Type Mesh
Item Weight 11 Pounds
Finish Types Brushed
Light Source LED
Manufacturer Midea
Model Number CVU30W2AST
Controls Type Touch
Material Type Stainless Steel
Mounting Type Wall Mount
Item Type Name Under Cabinet Range Hood
Number of Speeds 2
Vent Hood Design Under Cabinet Range Hood
Ventilation Type Convertible
Air Flow Capacity 200 Cubic Feet Per Minute
Additional Features 2 Exhaust Fan Speeds、200 CFM Suction
Included Components 30 inch Range Hood and Aluminum Filter*1, E26 Metal Wind Guide*1, Rectangular vent damper*1, Screw Pack*1, Use and Care / Installation Manual*1
Warranty Description 1 year manufacturer
Item Dimensions D x W x H 18"D x 29.8"W x 5.5"H
EU Spare Part Availability Duration 5 Years
Correction of product information
Correction Request Form
Customer ratings & reviews
4.3 out of 5
★★★★★
95 ratings | 39 reviews
How item rating is calculated
View all reviews
5 stars
80% (76)
4 stars
6% (6)
3 stars
3% (3)
2 stars
1% (1)
1 star
10% (10)