Jeffrey Alexander 1092-128DBAC Pull Milan 1 Collection, Brushed Oil Rubbed Bronze
★★★★☆ 4.0 145 reviews
Price when purchased online
Free shipping Free 30-day returns
Sold and shipped by www.ipv.de
Price when purchased online
How do you want your item?
You get 30 days free! Choose a plan at checkout.
Shipping
Arrives May 15
Free
Pickup
Check nearby
Delivery
Not available
Sold and shipped by www.ipv.de
Free 30-day returns Details
Product details
Category
5.04 inches C-C Dark Antique Copper Square Pull (HR1092128DBAC) Centers: 5.04″ (128mm)
  • Mounting Holes: 5 in. (128mm)
  • Overall Length: 5-9/16 in. (141mm)
  • Projection: 1-1/16 in. (27mm)
  • Finish: Brushed Oil Rubbed Bronze
UPC 843512022104
Color Brushed Oil Rubbed Bronze
Shape Arch & Bow
Brand Name Jeffrey Alexander
Metal Type Zinc
Style Name bar
Unit Count 1.0 Count
Handle Type Pull Handle
Item Weight 0.2 Pounds
Finish Types Brushed Oil Rubbed Bronze
Manufacturer Jeffrey Alexander
Model Number 1092-128DBAC
Material Type Metal, Zinc
Exterior Finish Bronze
Handle Material Bronze
Number of Items 1
Hand Orientation Ambidextrous
Additional Features Easy to Install
Included Components Screw
Projection Distance 1 Inches
Center To Center Spacing 5 Inches
Manufacturer Part Number 1092-128DBAC
Specific Uses For Product Cabinets, Drawer
Handle Attachment Mechanism screw
Correction of product information
Correction Request Form
Customer ratings & reviews
4 out of 5
★★★★☆
145 ratings | 59 reviews
How item rating is calculated
View all reviews
5 stars
75% (109)
4 stars
8% (12)
3 stars
4% (6)
2 stars
2% (3)
1 star
11% (16)